in , ,

Dietní & BMI kalkulačka – váš pomocník pro hubnutí

Vyzkoušejte naší univerzální online kalkulačku a zjistěte tak mnohem více o vašem těle.

Tato dietní kalkulačka vám je schopna vypočítat nejenom BMI, nebo Bazální metabolismus, ale dokáže vám spočítat i komplexnější hodnocení vaší postavy. Kalkulačka při výpočtu zohledňuje nejenom vaší váhu a výšku, ale také pohlaví, věk, či fyzickou aktivitu a životní styl. Díky těmto údajům získáte lepší přehled o vaší postavě.

Jak vyplnit tuto kalkulačku?

Pro jednoduchý výpočet BMI stačí vyplnit pouze vaší výšku, váhu a věk. Pokud chcete podrobnější informace o vašem těle, vyplňte více údajů a snažte se být co nejpřesnější. Jednotlivé vysvětlivky výsledků zjistíte, když myší najedete na výsledek, který vás zajímá. Detailnější vysvětlivky poté naleznete pod kalkulačkou.

Kaloricko dietní kalkulačka

ft
in
lbs
lbs
let
krát
%
%
%
in

Bazální metabolismus (výpočet)

Celkový denní výdej energie

--

BMR

--

TDEE

--

LBM

--

FBM

--

BMI

--

Poměr pasu k výšce

--

MFM

--

MRDC

--

Kalorie spálené cvičením

--

Klidové kalorie

--

Týdnů k dosažení cíle

--

Cílová váha

--

Kategorie obezity

Pamatujte, že výsledky jsou pouze orientační. Doporučujeme se vždy poradit se svým lékařem.



Náš tip

Nenechte hubnutí na náhodě! Zažádejte si o konzultaci zdarma a nechce si vypracovat jídelníček našimi výživovými specialisty. V ČR máme již 99 poboček.

Bazální metabolismus (BMR)

BMR (anglicky Basal Metabolic Rate), nebo také Bazální metabolický výdej vyjadřuje množství vydané energie v klidovém stavu v teplotně neutrálním prostředí. Laicky řečeno je to tedy energie, kterou vaše tělo vydá aniž byste vyvíjeli nějakou fyzickou aktivitu (energie spotřebovávána životně důležitými orgány, např. mozek, srdce, plíce, apod.).

Upozornění: BMR používá jiný výpočet u mužů a žen – ujistěte se tedy, že jste v kalkulačce vybrali správné pohlaví.

 

Jednotlivé rovnice pro výpočet bazálního metabolismu

  • Mifflin-St Jeor – Rovnice navržená Dr. Mifflinem a St Jeorem, která vyšla podle studie americké dietologické asociace publikované v roce 2005 a je z porovnání různých rovnic jako nejpřesnější.
  • Harris-Benedict – Rovnice publikovaná v roce 1919, která má díky změně životního stylu tendenci přidávat zhruba 5% proti skutečnosti. K těmto odchylkám dochází zejména u obézních a mladých lidí.
  • Katch-McArdle – Jedná se o variaci základní rovnice Mifflin – St Jeor, která zakládá výpočet bazálního metabolismu na znalosti takzvané beztukové (FFM – Fat Free Mass) tělesné hmoty. Pokud znáte procento Vašeho tělesného tuku, doporučujeme použít tuto rovnici pokud vyplníte procento tuku, naše kalkulačka ji proto automaticky přepne.

Pro nejpřesnější výsledky rovnici neměňte – kalkulačka zvolí vhodnou rovnici automaticky.

Celkový denní energetický výdej (TDEE)

Jakmile máme spočítán bazální metabolismus (BMR), tak k němu připočítáme i množství kalorií, které denně spálíme aktivitou a tím zjistíme celkový energetický výdej. Výpočet je pouze orientační – pokud nesledujeme veškerou svojí fyzickou aktivitu, tak nejsme schopni říct, kolik kalorií spálíme. Avšak pro potřeby kalkulačky je TDEE skvělým pomocníkem.

 

Index tělesné hmotnosti (BMI)

BMI (anglicky Body Mass Index) je číslo používané jako jakýsi pomocník pro každého, kdo potřebuje zjistit, jak je na tom se svou váhou – tedy zda-li je jeho váha optimální. Indexem BMI by se však neměli řídit sportovci a těhotné ženy!

 

Jak naše kalkulačka BMI počítá?

Výpočet vašeho BMI indexu se počítá tzv. Queteletovým indexem, jeho rovnice je následující:

BMI = tělesná váha v kilogramech / tělesná výška v metrech²

 

Jak je na tom vaše BMI?

Váš BMI index se vám zobrazí v naší kalkulačce (kolonka BMI) společně s kategorií obezity.

Hodnoty BMI (použijte číslo z kalkulačky):

  • Méně než 18,5 – podváha: Pozor, při podváze hrozí mnoho zdravotních rizik. Doporučujeme se držet zásad zdravého životního stylu. Vaším cílem by mělo být nabírání váhy a ideálně i svalové hmoty.
  • Rozmezí 18,5 – 25 – normální váha: Gratulujeme, máte ideální (zdravou) váhu. Je dobré si tento stav udržet zdravým jídelníčkem a dostatkem pohybu.
  • Rozmezí 25 – 30 – nadváha: Máte nadváhu. Tedy stav, kdy vážíte více, než byste měli. To může přinášet určitá omezení a zdravotní rizika. Doporučujeme upravit jídelníček.
  • Rozmezí 30 – 40 – obezita 1. a 2. stupně: Doporučujeme se držet zásad zdravého stravování a přidat fyzickou aktivitu. Poraďte se s odborníky, či svým lékařem aby nedošlo k ohrožení vašeho zdraví.
  • Více než 40 – Těžká obezita: Je na místě konzultovat vaší situaci s odborníkem, který doporučí vhodné kroky k redukci váhy. Při těžké obezitě nejsou ani ojedinělé různé chirurgické zákroky, které mohou pomoci obézním jedincům.

Více informací ohledně BMI můžete přečíst na Wikipedii.

Poměr mezi obvodem pasu a výškou (WTH)

Index WTH je ukazatel množství tělesného tuku u člověka a může poukazovat na různá zdravotní rizika.

Více informací si můžete přečíst na Wikipedii.

 

Maximální tukový metabolismus (MFM)

Množství kalorií, které můžete sníst pod vaší TDEE bez ztráty svalové hmoty.