in

Nebezpečná éčka: Proč se jim vyhýbat?

Éčka. Každý o nich mluví, všichni vědí, že bychom je neměli konzumovat, ale jen málo kdo ví, co jsou vlastně tito malí škůdci zač. Jedná se o speciální chemikálie, které upravují vzhled, chuť i celkovou trvanlivost nejrůznějších potravin a surovin. Všechny tyto chemikálie se označují číselnými kódy, které začínají písmenem E. Jaké potraviny obsahují nejvíc éček a proč byste se těmto potravinám vlastně měli vyhýbat?

 

Co mohou éčka způsobovat?

Potravinářské doplňky jsou spojovány především s alergiemi, astmatickými záchvaty, průjmy a nejrůznějšími nevolnostmi. Jedná se však také o látky, které v lidském těle mohou ve větším množství napomáhat k vzniku nádorů, mít nepříznivý vliv na reprodukci, zhoršit během těhotenství vývoj plodu a také zhoršit u dětí pozornost.

 

Jak zaručeně poznat éčka?

Obecně platí pravidlo, že pokud se jídlo rychle zkazí, je zdravé! Nic, co má až podezřele dlouhou dobu trvanlivosti nemůže být totiž bez chybičky. Čím kratší je u výrobku doba trvanlivosti, tím méně konzervantů tento produkt obvykle obsahuje. Před exotickým ovocem byste měli dávat přednost tomu, které pochází z místních krajů. Ovoce a zelenina, které prochází několikadenním transportem, se sklízí obvykle nedozrálé a poté se nastříká umělými látkami, aby vydrželo čerstvé co nejdelší dobu. Když si ale ovoce koupíte na farmářských trzích nebo v místním obchůdku, většinou se jedná o farmářské přebytky, které jejich majitel sklidil těsně předtím, než je dal na trhu k prodeji. Na výrobcích a potravinách je samozřejmě velmi důležité složení. Pokud má produkt více než 5 ingrediencí je to již samo o sobě trochu podezřelé.

 

Jakým potravinám se vyhnout?

Přidané látky a éčka mají tzv. maskovací úkol. Nahrazují totiž složení některých potravin lacinými látkami, které mají prodloužit dobu trvanlivosti, zvýraznit chuť a vylepšit vzhled. Obvykle tyto látky najdete v trvanlivých potravinách, které obsahují vysoké množství tuků, cukrů, škrobů a soli. Nejvíce éček zaručeně najdete v polotovarech, ke kterým se řadí polévky z pytlíku, mléko v prášku nebo rozpustné nápoje, ve sladkostech a barevných cukrářských výrobcích a poté také v emulgovaných tucích, olejích, masných a uzených výrobcích.

 

Vařte a zavařujte!

To co si doma sami připravíte, uvaříte a zavaříte je samozřejmě vždy zdravější než to, co Vám naservírují v restauracích a různých podnicích. Když si jídlo sami připravíte, budete nad ním mít vždy plnou kontrolu a nemusíte se obávat žádných skrytých látek.