in

Hladovka a hladovění: Je to dobrý způsob hubnutí?

Pokud jste během života zkoušeli už nejrůznější diety a detoxikační kúry, určitě jste se setkali i s hladovkou. Spousta lidí si myslí, že právě díky hladovce se dá zhubnout nejvíc přebytečné váhy. Jak je tomu však doopravdy? A skutečně je hladovka nejrychlejší možnost, jak se dočkat své vysněné postavy?

 

Co se děje s tělem během hladovění?

Rozhodli jste se experimentovat s hladovkou? V tom případě začnete po čase opravdu hubnout. Nezbavíte se tak tuku, ale svalové hmoty! Ve Vašem těle totiž zůstane stejné procento tuku, jaké tam bylo na začátku, a i když si tedy po čase budete připadat hubenější a štíhlejší, svého největšího nepřítele, kterým je tuk, se nezbavíte. Proto je radost z hladovění pouze jakási falešná iluze. Po prvním týdnu hladovění můžete zhubnout až 7 kg. Jedná se však o úbytek váhy, ke kterému dojde po úplném vyprázdnění zažívacího traktu. Jakmile pak sníte cokoliv, například housku, dojde okamžitě k tzv. jo-jo efektu a Vaše váha se vrátí v ještě větším množství zpět. Hladověním si zcela rozhodíte svůj metabolismusomezíte tělu všechny živiny, které potřebuje ke správnému fungování. Proto se Vám postupem času může zhoršit pleť, začít vypadávat vlasy, lámat nehty a u žen dochází často také ke ztrátě pravidelné menstruace. Při dlouhodobém hladovění se v některých případech objevují také deprese a podrážděnost, závratě a stavy, kdy osoby držící hladovku upadají do bezvědomí. Hladovění v neúnosné míře může samozřejmě skončit také smrtí. Každý z nás ví, že hladovět se dlouhodobě zkrátka nedá. Proto si své hladovění předem dobře promyslete. Kdykoliv se totiž během hladovky najíte, ihned přiberete všechno zpátky.

 

Proč dochází k jo-jo efektu?

Vaše tělo bohužel princip hladovky zcela nechápe. Nedokáže si samo určit, že jde pouze o krátkodobou záležitost, kdy potřebujete shodit nějaké to kilo navíc. Lidské tělo funguje na principu sebezáchovy a okamžitě se hladověním připravuje na opakovaný hladomor. Proto všechny živiny začne okamžitě přeměňovat na tuky, aby zabránilo dalšímu pocitu hladu.

 

Rozdíl mezi hladovkou a půstem

Slyšeli jste od svých přátel, že jim jednodenní půst prospěl a teď tedy nechápete, proč by měla být hladovka pro tělo natolik škodlivá? Nechte si to objasnit. Jednodenní či dvoudenní půst, kdy vysadíte jídlo a nahradíte ho například výživnými koktejly a nápoji je pro tělo vhodný a má tzv. detoxikační účinky, kterým své tělo zregenerujete a zbavíte ho škodlivých látek. Tento detox neboli půst můžete opakovat například čtvrtletně nebo vždy na konci měsíce. Zatímco však půst jednou za čas člověku skutečně prospěje, dlouhodobá a nárazová hladovka, na kterou tělo není připraveno, může mít mnohdy až devastační účinky. Před tím, než se rozhodnete pro hladovění, vždy začněte alespoň týdenními přípravami, kdy během dne snížíte svůj denní příjem a začnete na tuto změnu tělo pomalu připravovat. Stejně byste se poté měli po ukončení hladovky zase postupně vracet k normálním a zdravým stravovacím návykům.