in , ,

Ketonová dieta

Ketonová neboli také ketogenní dieta je speciální dieta, která je založená na principu konzumování bílkovin a zdravých tuků a výrazného omezení konzumace sacharidů. Právě z tohoto důvodu bývá často označována také za proteinovou, bezsacharidovou nebo nízkosacharidovou dietu. Protože se jedná o dietu, která je nutričně nevyvážená a tedy pro tělo ne zcela prospěšná, není vhodné její metody praktikovat dlouhodobě.

 

Vhodné potraviny

Tuky: oleje, máslo, sádlo, škvarky, smetana, rybí tuk, burákové máslo

Bílkoviny: libové maso, šunka, ryby, tvrdé sýry, tavené sýry, vejce

Zelenina: ledový a hlávkový salát, čínské a pekingské zelí, špenát, zelí, kapusta, mrkev, cuketa, celer, brokolice, květák, rajčata, olivy, houby, okurka, lilek

Ovoce: jablka, jahody, meruňky, rybíz, maliny, angrešt, ostružiny, borůvky, meloun, avokádo

Nápoje: voda, neslazený ovocný čaj, limonády s umělými sladidly

 

Během ketonové diety je nutné, abyste ze svého jídelníčku vyřadili všechny sacharidy a jednoduché cukry.

Nevhodné potraviny

Tuky: margaríny, ochucená majonéza, pomazánkové máslo

Bílkoviny: párky, měkké salámy, klobásy, paštiky

Přírodní sladidla: ovocný a hroznový cukr, mléčný cukr, med, sladový a třtinový cukr

Obiloviny a luštěniny: obiloviny a veškeré výrobky z nich (těstoviny, mouka, pečivo,…), brambory, rýže, kukuřice a luštěniny

Ovoce: kompoty, marmelády, džemy, sušené ovoce

Nápoje: sirupy a šťávy s cukrem, limonády a kolové nápoje, 100% ovocné džusy, zeleninový šťávy, černý čaj, káva, alkohol

Další: sušenky, brambůrky, krekry, piškoty, koláče, buchty, palačinky, obilné kaše, bonbóny, čokoláda

 

Během ketonové diety je Váš jídelniček sestaven pouze z bílkovin a tuků. Tělo se bez sacharidů postupně dostane do stavu ketózy, kdy si nebude brát energii ze sacharidů, ale z tukové tkáně, takže budete hubnout rychleji. Pokud se rozhodnete pro ketonovou dietu, nesmíte během dne přijmout víc, než 40g sacharidů.

 

Jak může vypadat jídelníček během této diety?

Snídaně: zeleninová obloha, míchané vejce/ nízkotučný tvaroh se skořicí

Svačina: bílý jogurt/ okurka

Oběd: dýňová polévka, losos, salát z rukoly/ přírodní kuřecí plátky

Svačina: sýr cottage/ protein nebo syrovátkový koktejl

Večeře: mozarella s rajčaty a olivovým olejem/ uzená makrela

 

Ketonová neboli také ketogenní, proteinová nebo bezsacharidová dieta patří mezi jedny z nejoblíbenějších a také nejvíce praktikovaných diet určených k redukci hmotnosti. Princip této diety spočívá v konzumaci jídel s vysokým obsahem bílkovin a naopak omezení sladkých jídel a potravin s vyšším obsahem sacharidů. Jelikož se však jedná o nutričně nevyváženou dietu, je vhodné ji držet jen krátkodobě.

 

Stav ketózy

Během držení této diety se můžete snadno dostat do stavu ketózy, při němž bude energie čerpána z tuků. Tento stav nastane ve chvíli, kdy příjem sacharidů bude nižší než 40g. O tom, že se Vaše tělo dostalo do tohoto stavu, se přesvědčíte tak, že se u Vás projeví mírná zácpa, která však do dvou nebo nanejvýš tří dnů zase sama odezní. Stav ketózy můžete sledovat i pomocí speciálních proužků, které dostanete snad v každé lékárně.

 

Výhody ketonové diety:

  • rychlá a účinná
  • není nutné zcela omezovat nevhodné potraviny
  • i když budete konzumovat velké množství bílkovin, nezačnou Vám rapidně narůstat svaly
  • zbavíte se tuků a přitom si zachováte svou svalovou hmotu

 

Jak skončit s dietou?

Stejně těžké jako je s dietou začít, je také s dietou úspěšně skončit. Abyste se obloukem vyhnuli nechtěnému jo-jo efektu, musíte k ukončení své diety přistupovat postupně a zodpovědně. Ideální je ke stravě přidávat přibližně 10g sacharidů týdně. Jíst byste měli pouze správné a schválené potraviny, jíst pravidelně a svá jídla nepřeskakovat ani časově neodbývat. Velmi důležitý je samozřejmě také správný pitný režim.

 

Rizika této diety

Ketonová dieta stejně jako řada dalších dietních plánů, které ovlivňují každodenní stavbu jídelníčku, není samozřejmě zcela bezchybná. Protože má lidská strava obsahovat přibližně 50% sacharidů, 30% tuku a 20% bílkovin, když svou stravu zaměříte pouze na jednu z těchto složek, je to vždy špatně. Mezi nejčastější rizika, která patří k následkům špatné stravy, patří třeba poškození jater, ledvin i řady dalších orgánů. Ketonová dieta je tedy doporučována pouze krátkodobě a držet by se měla nejvýše 7 až 10 dní.

 

Tato dieta si zakládá na důsledném omezení sacharidů. Jelikož jsou sacharidy jednou z hlavní energetických složek potravy, musí se to na těle nějak projevit. Po pár dnech bez sacharidů, v průměru jsou to 3 dny, člověk spotřebovává všechny nahromaděné sacharidy a musí hledat nějakou náhradu. Tento stav se nazývá ketóza a tělo si najde energii v tukových zásobách. Přeměna tukových zásob potravin na energii nese název ketóza jak už jsme výše psali. Energie vytvořená z tukových zásob je označována za ketony neboli ketonovou energii.

 

Postup při držení ketonové diety

Za prvé začnu tím nejdůležitějším a to informací, že tato dieta je nevyvážena. Během jejího držení budete potřebovat doplňovat nejrůznější minerály a vitamíny. Konkrétně bude vaše tělo ochuzeno o vitamíny B, vitamin C, vitamin E, vápník, hořčík a fosfor.  Proto si hlídejte doplňování těchto látek jinou formou, jinak může vaše dieta skončit poměrně rychle.  A teď ke konkrétním požadavkům ketonové diety, během této diety byste měli pojídat hlavně bílkoviny a rostlinné tuky, ovšem ani sacharidy nelze úplně vypustit, jelikož jsou obsaženy snad ve všem možném. Denní dávka sacharidů ale nesmí a neměla by překročit 40g. Pokud bude tato dávka překonána, je dost pravděpodobné, že dieta nesplní svůj redukční účel.

 

Je ketonová dieta bezpečná?

Dieta je bezpečná, ovšem nesmíte ji držet dlouhodobě. Krátkodobě je tělo schopno žít z tukových zásob, ale člověk se při tom cítí vyčerpaně a bez energie.  Při dlouhodobém držení tohoto typu diety je dost možné, že člověk bude naprosto vyčerpaný a neschopný čehokoliv. Sacharidy jsou rychlým zdrojem energie, ketony naopak dodávají energii pomalu, ale dlouho. Především z tohoto důvodu není vhodné při ketonové dietě nějak více fyzicky zatěžovat tělo. Lepší je dlouhodobá rovnoměrná zátěž, tu jsou schopny ketony uspokojit. Bohužel nárazovou potřebu energie uspokojují sacharidy, které vy zrovna mít nebudete.

 

S čím se musíte při ketonové dietě rozloučit a co naopak začít konzumovat?

Asi největším problémem je vyloučení veškerého pečiva (sacharidy), některé druhy zeleniny, mrkev, hrášek, kukuřice. Problémem je také omezení klasických příloh, jako jsou brambory a rýže a luštěniny. Samozřejmostí je omezení sladkostí a pochutin, bohužel budete muset omezit i ovoce, které má množství sacharidů. Během diety naopak můžete konzumovat, ryby, maso, vejce, veškeré mléčné výrobky, nesladkou zeleninu a také ořechy.

 

Jo-jo efekt

Tato dieta má při návratu k normálnímu stravování strašně vysoký potenciál pro jo-jo efekt. Pokud nechcete okamžitě nabrat vše, co jste shodili nebo ještě více, zvyšujte příjem sacharidů postupně. Přidávejte po 5-10 gramech sacharidů s každým dalším týdnem. Časem se vrátíte na klasický příjem sacharidů, a to povede stejně k opětovnému tloustnutí. Lepší je probrat dietu s odborníkem a držet dietu, která vám zaručí dlouhodobý účinek.

 

Jídelníček při Ketonové dietě

Snídaně: smažená vejce se šunkou
Svačina: 
avokádo
Oběd: kuřecí steak se zeleninou
Svačina
: kousek tvrdého sýru
Večeře: přírodní kuřecí s okurkovým salátem

Snídaně: hemenex
Svačina: jogurt
Oběd: smažený sýr se zeleninou
Svačina
: cottage
Večeře: pečená ryba se zeleninou

Výhody

  • Spalování tuků
  • Konzumace masa

Nevýhody

  • Možný nedostatek energie
  • Omezení brambor a rýže
  • Omezení pečiva

Tato dieta nemá žádnou souvislost s výživovým poradenstvím, které je součástí nabídky našich webových stránek.